Badania Oxytree na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym w Psarach

Badania Oxytree na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym w Psarach. To tutaj, pod czujnym okiem dr inż. Przemysława Bąbelewskiego z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rosną dwuletnie już Oxytree. Jak naukowiec ocenia kondycję drzew po drugim sezonie uprawy? Jakie są jego obserwacje i plany badawcze na kolejne lata?

   Oxytree przycięto wiosną 2017 roku, w maju, po ustąpieniu przymrozków. Jak widać, z pąka bocznego wytworzył się pień, który ładnie oblał ścięty pęd. Drzewa bardzo dobrze reagują na cięcie i dobrze odtwarzają brakującą część – zauważa dr inż. Bąbelewski. Dzięki cięciu Oxytree mogliśmy wyprowadzić drzewo do 2 lub nawet 2,5 m wysokości.
 Imponujący wzrost Oxytree to nie wszystko. Jak sprawdziliśmy, obwód przyciętych wiosną 2017 roku drzew wynosi dziś ok. 30 cm. Wynik jest w pełni zadowalający, biorąc pod uwagę mijający już rok – duża wilgotność powietrza, praktycznie bezśnieżna zima, niskie temperatury w okresie wegetacyjnym oraz silne podmuchy wiatru nie były dla Oxytree łaskawe.
   Jednak Oxytree doskonale poradziły sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak podkreśla dr inż. Bąbelewski Paulownie należą do drzew ciepłolubnych i w okolicach -10°C przemarzają. Oxytree natomiast przystosowane jest aż do -25°C i bez problemu radzi sobie w polskich warunkach klimatycznych.

Plantacja doświadczalna Oxytree w Psarach założona została na glebie zwięzłej i zwartej. Pomimo tego przyrosty drzew są imponujące i porównywalne z tymi, które występują w przypadku Oxytree rosnących na glebie luźnej i przepuszczalnej w Pawłowicach. Obserwowana w trakcie 2 sezonów dynamika wzrostu drzew została przeanalizowana – teraz naukowcy skupią się na zbadaniu stopnia odżywienia, materiału roślinnego, liści oraz materiału drzewnego Oxytree. Wynikami badań, jak zawsze, będziemy dzielić się na bieżąco.


Jeśli powyższe informacje były przydatne dla Ciebie, kliknij „Lubie to!i Udostępnij!”