Plantacje Oxytree

Jak zimuje Oxytree

Sprawdzaliśmy ostatnio w jakiej kondycji są Oxytree na plantacji doświadczalnej w Pawłowicach, która prowadzona jest pod bacznym okiem prof. Marka Liszewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przedstawiającej nasze najważniejsze spostrzeżenia.

   
   

Dobrze zdrewniałe drzewa przygotowują się do nowego okresu wegetacyjnego pod warstwą śniegu, który tworzy naturalną osłonę i chroni drzewo przed mrozem. Dzięki temu drzewo odpocznie przed nowym sezonem wegetacyjnym. Pąki,którym nie straszny był tegoroczny mróz, sygnalizują gotowość do wiosennego kwitnienia. Zimą dobrze widać, w którym miejscu będziemy obcinać drzewa na początku sezonu.


Oxytree przygotowuje się do zimy?

Jedną z pierwszych oznak nadchodzącej zimy jest zrzucanie przez drzewa liści.  To samo dotyczy drzewa Oxytree, którego liście, ze względu na dużą zawartość wody, brązowieją izwijają się. Proces jest jak najbardziej naturalny – roślina kończy swój okres wegetacji i przygotowuje się do zimowego odpoczynku.

Aby regeneracja Oxytree przebiegła prawidłowo, należy zadbać o kilka istotnychzabiegów  pielęgnacyjnych:

  • Oxytree nie należy osłaniać na zimę – drzewko nie potrzebuje pokrywy ochronnej, ponieważ jest odpowiednio przystosowane do niskich temperatur. Nie stosujmy wobec tego słomy czy agrowłókniny.
  • Nie dajmy się też zwieść jesiennej słocie i pamiętajmy o podlewaniu – Oxytree potrzebuje nawadniania aż do momentu całkowitej utraty liści.
  • W kwestii stymulacji drzewa stosujmy wysokoazotowe nawozy do końca czerwca, te o obniżonej wartości azotu (nawozy NPK) – do końca sierpnia. Pobudzanie rośliny do wzrostu po tym terminie może skutkować jej zamarznięciem, późno nawożone Oxytree nie zdąży odpowiednio przygotować się do zimy.

Bądźmy spokojni – brązowe, zwinięte liście Oxytree to widok jak najbardziej pożądany. Oznacza, że nasze drzewko przygotowuje się do zimy, podczas której odpocznie i zregeneruje się na wiosnę. Powyższe zdjęcie pochodzi z plantacji Pana Tomasza Jureczko, który w miejscowości Śliwaków pod Częstochową posiada plantację składającą się z 650 sadzonek.  Serdeczne pozdrowienia Panie Tomaszu!

 


Pielęgnacja drzewka Oxytree jesienią

Wiosną tego roku, na węgierskiej plantacji w Újvárfalva przycięliśmy drzewka Oxytree, które zasadzone zostały rok wcześniej. We wrześniu odwiedziliśmy tę plantację ponownie, aby sprawdzić, jak wysoko urosły drzewka od tamtego czasu. Jak zwykle, tempo wzrostu Oxytree zrobiło na nas ogromne wrażenie – drzewa osiągnęły wysokość 3-4 m!

Oxytree, które były prawidłowo pielęgnowane w okresie wegetacji, nie wymagają zbyt dużej uwagi jesienią. Należy wykonać jednak kilka niezbędnych zabiegów przed nadejściem mrozów, m.in. pozbyć się wody z systemu nawadniającego. Co jeszcze należy zrobić, aby pomóc Oxytree przygotować się zimy?

Wszelkie niezbędne rady naszego specjalisty znajdziecie w poniższym filmiku!

  


Poletko doświadczalne Oxytree w Pawłowicach

Tym razem zapraszamy do Pawłowic, gdzie prof. Marek Liszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego opowiada o swoich spostrzeżeniach, wnioskach i planach dotyczących poletka doświadczalnego Oxytree. Jakie były jego oczekiwania wobec plantacji, a co go zaskoczyło? Szczegółowa analiza dotycząca wzrostu, systemu korzeniowego i nawodnienia . 

 


Plantacja doświadczalna Oxytree w Psarach

W maju 2016 roku założyliśmy dwa poletka doświadczalne Oxytree na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Pierwszymi wnioskami i spostrzeżeniami na temat uprawy Oxytree podzielił się z nami opiekun plantacji w Psarach – dr Przemysław Bąbelewski. 
Początkowo małe, bo ok. 20-centymetrowe sadzonki, już w październiku osiągnęły 140-180 cm wysokości. To doskonały wynik – dodaje doktor Bąbelewski. Doświadczalną plantację założono na glebie gliniastej i zwięzłej w celu sprawdzenia, w jakich warunkach agrotechnicznych Oxytree będą rosły najlepiej.
Podobne doświadczenie przeprowadzamy na glebie piaszczystej w Pawłowicach pod Wrocławiem, z której już wkrótce opublikujemy kolejny materiał.

 


.Jeśli powyższe informacje były przydatne dla Ciebie, kliknij „Lubie to!i Udostępnij!”