OXYTREE – CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA

Oxytree (Paulownia Clon in Vitro 112) jest gatunkiem drzewa z rodzaju Paulownii, które zostało wyhodowane w laboratorium. Uzyskało certyfikat Katedry leśnictwa i genetyki Uniwersytetu Castilla La-Mancha w Hiszpanii, zyskując miano jednej z najlepszych odmian Paulownii. Jego właściwości są potwierdzone kompleksowymi badaniami naukowymi, prowadzonymi przez ponad 14 lat zarówno przez uniwersyteckie zespoły naukowe, jak i zewnętrzne instytucje badawcze. Drewno z drzew Oxytree ma bardzo wysoką jakość i doskonale sprawdza się w wielu sektorach przemysłu drzewnego, między innymi przy produkcji mebli, czy też w przemyśle budowlanym.

Oxytree jest „rośliną regulującą klimat”. Może odgrywać znaczącą rolę w poprawie jakości powietrza oraz w kwestii ochrony środowiska. Dzięki swoim wielkim liściom, których średnica dochodzi do 45 cm, może pochłaniać ogromne ilości dwutlenku węgla, co wyróżnia je na tle innych drzew liściastych. Oxytree może pochłaniać ponad dwa razy więcej dwutlenku węgla oraz wytworzyć ponad 10 razy więcej tlenu niż każdy inny gatunek drzewa liściastego. Ze względu na świetne zdolności absorpcji węgla, jego zawartość w drewnie jest bardzo wysoka. Dzięki temu drewno Oxytree posiada bardzo wysoką wartość kaloryczną i długi cykl spalania.

Oxytree idealnie dopasowuje się do różnych warunków klimatycznych oraz glebowych. Warto podkreślić, że Oxytree nie jest wytworem GMO oraz jest odmianą nieinwazyjną, co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ochrony różnorodności biologicznej. Jest to bezpłodna krzyżówka gatunków Paulownii i nie może rozmnażać się z nasion. Oxytree może być rozmnażane jedynie na drodze podziałów komórkowych w warunkach laboratoryjnych. W związku z tym, Oxytree nie stanowi zagrożenia dla rodzimych gatunków drzew. Jego reprodukcja jest łatwa do kontrolowania, dlatego może przynosić korzyści w sferze ekonomicznej, społecznej oraz środowiskowej.

Unikalną cechą Oxytree jest jego naturalna zdolność do regeneracji z istniejącego już systemu korzeniowego. Z jednej sadzonki po ścięciu, drzewo odrasta ponownie. Oznacza to, że w ciągu 20 lat uzyskamy 4-krotnie więcej drewna niż z innych drzew. Pierwsze ścięcie wykonujemy w 6 roku od posadzenia, a kolejne po następnych 4 latach. Gdy drzewo ma dobrze rozwinięty system korzeniowy (9 metrów w głąb ziemi) potrzebuje mniej czasu na wzrost. Opadające liście wykorzystuje się do produkcji naturalnego nawozu.

Oxytree rośnie niezwykle szybko, w krótkim czasie wypuszcza sercowate liście. Już w 6 roku od posadzenia, przy normalnym tempie wzrostu, drzewo może osiągnąć 15-20 m, a średnica pnia między 25 a 35 cm długości. Uzysk z jednego drzewa to 0.5 m³ drewna. W rezultacie drewno może być pozyskiwane i przeznaczone do sprzedaży już w 6 roku od posadzenia. Inwestycja w plantacje Oxytree przynosi wielokrotny zwrot poniesionych kosztów, gdyż pozyskane drewno generuje zyski już po pierwszym ścięciu. Według naszych obliczeń dotyczących całkowitego zwrotu, plantacja będzie generować nawet dziesięć razy więcej pieniędzy niż zainwestowano w jej utrzymanie. Plantacja Oxytree to również idealne rozwiązanie dla firm, które chcą tworzyć skuteczne kampanie PR, realizując równocześnie swoje podstawowe cele.


.Jeśli powyższe informacje były przydatne dla Ciebie, kliknij „Lubie to!i Udostępnij!”