Uprawa Paulowni

Najważniejsze elementy uprawy  drzew Paulowni OXYTREE (CLON IN VITRO 112®)

Plantacje drzew Oxytree

Plantacje Paulowni są nowym wyzwaniem dla rolników i przedsiębiorców. Nowa roślina na rynku upraw rolniczych w Polsce, wzbudza coraz większe zainteresowanie efektywnością finansową, jaką może zapewnić ten nowy pomysł na biznes.
Plantacje Paulowni będą przynosiły oczekiwane efekty jeśli spełni się dwa ważne warunki:

  1. Budowa silnego i wydajnego systemu korzeniowego.
  2. Przebudowa profilu glebowego pod uprawę.

Podstawowym warunkiem szybkiego wzrostu Paulowni i jego dużego przyrostu rocznego jest silny system korzeniowy. Dlatego trzeba zadbać, by od początku wszystkie warunki były nakierowane na ten cel. Jeśli zapewni się odpowiedni profil glebowy, co będzie sprzyjać szybkiemu rozwojowi korzeni, to efekty będą szybko widoczne i to z każdym rokiem coraz wspanialsze. Zrozumienie tych podstawowych dwóch zależności wymusza stosowanie odwiertów pod doły w miejscach pod sadzonki i wypełnienie ich wzbogaconą glebą, ponieważ polskie gleby są pochodzenia polodowcowego i wymagają dostosowania do potrzeb drzew Paulowni, a nie wygody plantatora. Dlatego koniecznym jest zrobienie dołków do głębokości minimum 1,5 m, a najlepiej nawet do 2 m, a następnie wypełnienie ich specjalnie przygotowaną glebą wzbogaconą masą organiczną.
W celu zapewnienia najlepszych warunków glebowych dla plantacji Oxytree, należy wykonać kluczowe czynności przygotowawcze, które są ważniejsze od tych wykonywanych w późniejszych miesiącach.
Plantacje drzew Paulowni wymagają odpowiednich działań dla lepszych efektów:

RODZAJ GLEBY:

  • najlepsza gleba to przepuszczalna, sypka, luźna,
  • poziom wód gruntowych musi być poniżej 2 metrów,
  • do głębokości 6 metrów od powierzchni w ziemi nie powinno być głazów,
  • idealne pH gleby mieści się w przedziale 5 – 8,9.
  • przy ziemiach twardych, zbitych (maksymalna zawartość gliny to 30%)

TEMPERATURA:

  • drzewa Paulowni przystosowują się do skrajnych warunków
    klimatycznych(-25 °C, +45 °C).

Drzewa Paulowni Oxytree potrzebują dużo światła słonecznego, nie należy więc sadzić ich na stromych, zwróconych na północ zboczach ani w sąsiedztwie obiektów, które mogłoby przysłaniać im słońce. Jeśli plantacja jest narażona na dzikie zwierzęta, bezpieczniej będzie ogrodzić ten teren.W przypadku sadzenia drzew na większym obszarze, na przykład przy zakładaniu plantacji,  zalecane jest przeprowadzenie kompleksowych badań mających na celu sprawdzenie czy gleba spełnia powyższe warunki.

Ulokowanie sadzonek we wcześniej przygotowanych miejscach i dbanie o nie w pierwszym roku oraz w kolejnych latach jest ważne ze względu na zapewnienie jak najlepszych warunków dla uzyskania dużych przyrostów oraz wysokiej jakości drewna.

Czy w Polskich warunkach drzewo Paulowni może rosnąć tak dobrze jak w innych cieplejszych krajach? 

Technologie innowacyjne w biotechnologii poszły tak do przodu, że opracowane rośliny zupełnie inaczej zachowują się w nowych warunkach, a zwłaszcza dotyczy to roślin szlaku fotosyntezy C4, do których należy drzewo Paulowni, mają one zmniejszone zapotrzebowanie na wodę oraz wytrzymują niższe temperatury niż odmiany ogrodowe. Dowodem na to jest np. kukurydza. Na przykładzie kukurydzy można powiedzieć, że kiedyś nie  wytrzymała  -25 o  C,  a teraz wytrzymuje bez problemu. Kukurydza jest rośliną szlaku C4 (fotosyntezy) tj. sposób foto oddychania roślin, podobnie jak Paulownia..

Zobacz film wzrost i właściwości Oxytree

Oxytree (Paulownia Clon in Vitro 112) można sadzić w okresie od kwietnia (po ustaniu przymrozków) do sierpnia – optymalnym okres to od połowy maja do końca czerwca.  Aby uzyskać najwyższą efektywność i jakość drewna do prowadzenia plantacji należy się starannie przygotować. Przygotowanie gleby należy wykonać w dwóch etapach.  Na jesień wykonać badanie gleby i odkwaszenie, a dwa miesiące przed sadzeniem (najlepiej w marcu) wykonać nowy profil glebowy.

.Przygotowanie gleby

PODSTAWOWYM WARUNKIEM DOBREGO WZROSTU DRZEW PAULOWNI JEST SILNY SYSTEM KORZENIOWY. DLATEGO TRZEBA ZADBAĆ, BY OD POCZĄTKU WSZYSTKIE WARUNKI BYŁY NAKIEROWANE NA TEN CEL. JEŚLI ZAPEWNI SIĘ SADZONCE PAULOWNI ODPOWIEDNI PROFIL GLEBOWY, ONA SIĘ ODWDZIĘCZY – SZYBKIM ROZWINIĘCIEM KORZENI, A W EFEKCIE SZYBKIM WZROSTEM ROŚLINY.

W celu zapewnienia najlepszych warunków glebowych dla drzew Paulowni należy wykonać wiele kluczowych czynności przygotowawczych, które są ważniejsze niż czynności w późniejszych miesiącach:

Próby glebowe – pod plantacje drzew najważniejsze jest poznać odczyn pH gleby oraz zawartość P – fosforu, K – potasa, Mg – magnezu i S – siarki. Badanie przeprowadzamy w okresie jesiennym.

Wapniowanie aby utrzymać pH > 5,5 – W zależności od wyników próby glebowej stosujemy jej odkwaszenie, gdy pH jest mniejsze od 5,5 Należy wtedy zastosować wapniowanie. Robimy je na jesieni lub wczesną wiosną jeszcze przed użyźnianiem gleby i jej odpowiednim przygotowaniu do sadzenia Paulowni.

Użyźnienie gleby odpowiednimi składnikami – Przed zasadzaniem zalecane jest głębokie rozluźnienie gleby (głębokim pługiem), żeby ułatwić roślinom szybsze ukorzenianie. Przed zasadzaniem zdecydowanie wskazane jest nawożenie, w miarę możliwości podczas jesiennego zaorania, a gdy nie ma takiej możliwości, to bezpośrednio przy sadzeniu do dołków przygotowanych na sadzonki.

Przygotowanie dołków pod sadzonki – Jeżeli naszym celem plantacji ma być produkcja drewna, zaleca się sadzenie drzew w rozstawie 4m×3,5m lub 4m×4m.  Zapewnia to roślinom odpowiednią przestrzeń do wzrostu, co pozwoli im osiągnąć oczekiwane rozmiary. Następnie robimy odwierty, by powstały dołki o odpowiedniej głębokości. Najlepiej aby były zrobione na głębokość od 1 do 2 m (do takiej głębokości jest w stanie urosnąć korzeń w 1-szym roku) oraz o średnicy 40-50 cm. W zależności od obszaru plantacji i ilości sadzonych drzewek Paulowni dobieramy odpowiednie metody, ponieważ przy większych obszarach musimy zastosować zmechanizowane sposoby nawiercania dołków.

Wypełnienie dołków wzbogaconą mieszanką – na miesiąc przed, a najpóźniej podczas zakładania plantacji należy koniecznie umieścić masę organiczną, by ułatwić przebudowę profilu, używając najlepsze nawozy organiczne (bydlęce lub kurze bogate w azot). Odpowiednio dojrzały nawóz organiczny jest w stanie pokryć zapotrzebowanie drzewka na składniki odżywcze na pierwsze 3 lata. W początkowym stadium w glebie o optymalnie luźnej strukturze najbardziej istotna ze względu na przyrost korzeni i wytrzymałość na przymrozki jest zawartość wapnia i fosforu.

Posadzenie sadzonek Paulowni we wcześniej przygotowanych miejscach i dbanie o nie w pierwszym roku oraz w kolejnych latach jest ważne ze względu na zapewnienie jak najlepszych warunków dla uzyskania dużych przyrostów oraz wysokiej jakości drewna.
Powyższe kwestie pokazują jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do założenia plantacji Paulowni w Polsce i szybszej adaptacji tego gatunku drzewa do warunków glebowo-klimatycznych Polski, które są odmienne niż w innych krajach takich jak Hiszpania czy Węgry.

Utrzymanie i pielęgnacja plantacji

Dostarczenie odpowiednich ilości wody
Paulownia w zależności od jakości gleby, rozstawu nasadzeń, a także warunków klimatycznych potrzebuje różnej ilości wody. Ważne jest zapewnienie sadzonkom odpowiedniej ilości wody w pierwszym miesiącu po posadzeniu – jest to kluczowe dla kształtowania się korzeni. Jeśli gleba jest piaszczysta i długo nie pada, to dużo więcej wody będzie potrzebne niż przy bardziej zbitej ziemi lub częstszych opadach. Paulownia wymaga minimum 5 l wody na tydzień, czyli podlewamy 3 razy w tygodniu jak nie ma opadów. Może być to co drugi dzień ze zbiornika umieszczonego na ciągniku. Jednak przy większej powierzchni plantacji zalecamy zainstalowanie nawodnienia kropelkowego.
Wtedy trzeba postarać się o stałe źródło wody ze studni, rzeki lub wodociągu.

Odchwaszczanie:
W początkowym okresie wzrostu roślin szczególnie ważne jest pozbywanie się chwastów wokół sadzonek, kiedy system korzeniowy dopiero się rozwija. Chwasty mogą utrudniać rozwój sadzonek, zabierając wilgoć i składniki odżywcze. Zaraz po posadzeniu trzeba odchwaścić obszar wokół sadzonek o promieniu 80cm i powtarzać ten proces regularnie w ciągu pierwszych 4-5 miesięcy. Zalecamy zabezpieczyć okolice każdego drzewka przez zastosowanie agrowłókniny, która chroni przed chwastami oraz szybciej ogrzewa ziemię i utrzymuje odpowiednie warunki wilgotnościowe. Włókninę umieszczamy wokół sadzonki – w postaci pierścienia o średnicy 1,00 – 1,20 m [może być kwadrat].

Nawożenie
W kolejnych latach nawożenie może odbywać się metodą fertygacji (sposób nawożenia roślin nawozami mineralnymi lub odciekiem z gnojowicy, rozpuszczonymi w wodzie z wykorzystaniem nawadniania kropelkowego).

Przycinanie:
Przy sadzeniu zielonej sadzonki po pierwszej zimie w drugim roku wegetacji sadzonkę należy ściąć ukośnie, ok.5 cm nad ziemią. Metoda ta wzmacnia system korzeniowy i powoduje strzelisty, prosty wzrost.
Przy sadzeniu sadzonki korzeniowej możemy ten zabieg pominąć.
Po przycięciu sadzonki oraz podczas wegetacji rośliny z korzenia pojawią się nowe pędy. Należy pozostawić jeden najsilniejszy pęd, a pozostałe ściąć.
Z pozostawionego pędu wyrośnie dorodne drzewo.

Obrywanie odrostów
Zabiegiem koniecznym do zachowania smukłego kształtu Paulowni jest obrywanie odrostów z łodygi tak przy szypułkach liści jak i na pniu poniżej liści. Ten zabieg powinien spowodować, że drzewo nie będzie traciło energii na wyrastające gałęzie, tylko będzie szybko rosło do góry.
Zabieg ten jest ważny też ze względu na jakość drewna jaką chcemy uzyskać. Jeśli zaniedbamy ten zabieg i zaczną wyrastać na bok gałęzie, to nawet jak je potem obetniemy to zostaną sęki, które obniżają jakość drewna. Drzewo ma zachować gładki pień, a gałęzie mają być tylko w górnej jego części, dlatego nie zapomnij obrywać odrostów zanim osiągną 5 cm!

 


.Jeśli powyższe informacje były przydatne dla Ciebie, kliknij „Lubie to!i Udostępnij!”